Bal Nekadar Önemli

.


inde en az 181 sağlıklı besin bileşeni barındıran 'altın sıvı' bal; doğal şekerler, amino asitler, C, B vitaminleri ve kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum gibi bir çok mineralden oluşmaktadır. Bu özel besinsel güçleri ile bal, saf boş kalori olan şekere göre sağlığımıza oldukça faydalıdır. Bu hafta birçok yararlı görevi olan balın sekiz gücüne bakalım: 
1 Vücut enerjinizi artırır: Doğal yollarla daha dinç bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bal yiyin ve bol kafein içeren kahve tüketiminizi azaltın. Her sabah bir kaşık bal yemek, size bir bardak kahve içmekten daha çok enerji sağlayacaktır. Bir çay kaşığında 17 gram karbonhidrat bulunduran bal, beyin için gerekli glikoz kaynağının da önemli bir kısmını destekleyecektir. Ayrıca bal, kaslarınızın yorulmadan daha verimli çalışmasını sağlar. Egzersiz öncesi, suyunuza veya çayınıza bir kaşık bal koymayı deneyin ve gün içerisinde daha dinç kalın. 

2 Boğaz ağrISINI tedavi eder: Birçok bilimsel bulguya göre boğaz ağrılarına en iyi gelen doğal tedavi; bal yemektir. Amerika'da çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma; bal yemenin öksürük ilacı kadar etkili şekilde öksürüğü tedavi ettiğini göstermiştir. Boğazda bir kaşıntı, ağrı hissederseniz veya öksürmeye başlarsanız; bir çay kaşığı balı, bir çay kaşığı limon suyu ile ılık suya karıştırıp içerek doğal bir tedavi yöntemi uygulayın. 

3 BağışıklıĞI güçlendirir: Arıların, bal yapım aşamasında içine eklediği glikoz oksidaz adlı enzim sayesinde balın içerisinde bulunan antioksidan seviyesi oldukça yükselir. Antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalarda, her gün bal tüketen kişilerin kanlarındaki mikroplarla savaşan antioksidan seviyelerinin yükseldiği gösterilmiştir. Yüksek polifenol içeren özelliği ile balın kalp hastalıkları ve kanser riskini de azaltabileceği belirtilmektedir. Her sabah bir kaşık bal yiyerek vücudunuzu koruyun. 

4 Kilo vermeye yardımcı olur:&n.